Co oznacza wysoka częstość akcji serca i niskie ciśnienie tętnicze?
Wysoka częstość akcji serca i niskie ciśnienie tętnicze prawdopodobnie wskazują na migotanie przedsionków, czyli nieregularne bicie serca w górnych komorach serca. Ze względu na zwiększoną częstość akcji serca w przedsionkach, komory lub dolne komory serca nie mogą całkowicie wypełnić się krwią. Gdy serce pompuje krew, do tętnic nie napływa jej tak dużo, co może obniżyć ciśnienie krwi.
Objawy, na które należy zwracać uwagę
Oprócz spadku ciśnienia krwi i zwiększenia częstości akcji serca, pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej i duszności. Może temu również towarzyszyć nieregularne bicie serca, osłabienie, światłowstręt i dezorientacja.
A jeżeli klikniesz https://www.infokurier.pl, zapoznasz się z wieloma innymi ciekawostkami zdrowotnymi.
Migotanie przedsionków
Migotanie przedsionków najczęściej rozwija się w wyniku nieprawidłowości lub uszkodzenia struktury serca. Zarówno nieprawidłowości, jak i uszkodzenia struktury serca mogą wpływać na sygnały elektryczne, które nakazują sercu bicie. Nieleczone migotanie przedsionków może osłabić mięśnie serca do tego stopnia, że stanie się ono niewydolne. W takiej sytuacji serce nie jest już w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić bieżące potrzeby organizmu. Nieprawidłowe lub chaotyczne bicie serca związane z tym schorzeniem może również powodować tworzenie się zakrzepów krwi. Zakrzepy, które oderwą się od serca, mogą przedostać się do mózgu i zablokować przepływ krwi, powodując udar.
Leczenie
Kardiowersja to metoda polegająca na zastosowaniu wstrząsów elektrycznych lub leków na receptę w celu przywrócenia rytmu. Często stosuje się wtedy inne leki zapobiegające nawrotom nieprawidłowych lub chaotycznych pobudzeń przedsionkowych. Jeśli takie postępowanie nie przyniesie poprawy, lekarz może zalecić zabieg mający na celu naprawę tkanki powodującej nieodpowiednie sygnały elektryczne. Ablacja usuwa uszkodzoną tkankę, która zakłóca sygnały elektryczne odpowiedzialne za bicie serca, podczas gdy procedury labiryntowe tworzą strategiczną tkankę bliznowatą, aby przekierować te sygnały elektryczne w celu przywrócenia rytmicznego bicia serca.