Dysmorfia selfie: czy porównujesz się do zdjęć wyretuszowanych filtrem?

Selfie dysmorfia polega na robieniu sobie zdjęć z filtrami Instagrama lub Tik Tok i chęci wyglądania jak to idealne zdjęcie, do tego stopnia, że staje się obsesją i może motywować osobę do poddania się operacji kosmetycznej.

Idealna cera, pełne usta, wysokie kości policzkowe, odwrócony nos, brak zmarszczek? Filtry na portalach społecznościowych takich jak Instagram czy TikTok mogą oferować obrazy nas samych, które są idealne, ale też nierealne.

Stosowanie tych filtrów stało się tak popularne, że eksperci mówią już o nowym zjawisku zwanym dysmorfią selfie, aby odnieść się do nowego typu pacjentów, którzy udają się do gabinetów chirurgów plastycznych na retusz, aby wyglądać tak, jak na zdjęciach, które zamieszczają na portalach społecznościowych.

W rzeczywistości dysmorfia selfie jest nową formą zaburzenia dysmorficznego lub dysmorfii ciała, zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, na które cierpi 2% populacji i które charakteryzuje się zniekształconym postrzeganiem własnego obrazu siebie, do tego stopnia, że widzi się wady w swoim wyglądzie fizycznym, które prowadzą do rozwoju zachowań obsesyjno-kompulsywnych.

JAKIE CZĘŚCI CIAŁA NAJBARDZIEJ NIEPOKOJĄ OSOBY Z DYSMORFIĄ?

Według badań przeprowadzonych przez Oxford University, obszary, które najbardziej niepokoją osoby z dysmorfią ciała to:

  • Nos, uda, biodra i skóra u kobiet.
  • Włosy (łysienie), mięśnie i narządy płciowe u mężczyzn.
  • Asymetrie w oczach i nozdrzach u obu płci.

Obsesja osiągnięcia tego wyglądu może osiągnąć takie rozmiary, że dana osoba posuwa się nawet do pójścia na salę operacyjną, podczas gdy w rzeczywistości potrzebowałaby terapii psychologicznej.

OBJAWY DYSMORFII SELFIE

Objawy prezentowane przez osoby z dysmorfią ciała są następujące:

  • Nakładanie makijażu lub przyjmowanie postaw lub kątów, które sprzyjają wyglądaniu jak na selfie.
  • Ciągłe porównywanie siebie i innych.
  • Kompulsywne przeglądanie się w lustrze.
  • Nadmierna dbałość o siebie lub nawyki higieniczne.
  • Okazywanie niepewności i niskiej samooceny.
  • Przejawianie zachowań unikających, takich jak odwoływanie spotkań.

W portalu http://www.stylecity.pl znajdziesz triki modowe, które dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą wyeliminować dysmorfie.

KOGO DOTYKA DYSMORFIA SELFIE?

Zaburzenie to najbardziej dotyka nastolatków i młodzież, ponieważ są oni grupą najbardziej narażoną na kontakt z sieciami społecznościowymi i najczęściej z nich korzystają.

Okres dojrzewania to czas poszukiwania tożsamości i akceptacji przez grupę, dlatego są oni bardziej podatni na tego typu zaburzenia poprzez porównywanie się z twarzami i ciałami, które nie są prawdziwe.