Bezpieczeństwo w sieci

W obecnych czasach chyba nikt nie wyobraża sobie życia bez komputera. Z dobrodziejstw komputerowej technologii korzystamy niemal na każdym kroku w różnych formach. Używamy go w pracy do najróżniejszych zadań, a po powrocie do domu zapewnia nam rozrywkę i jest pomocny w załatwianiu różnych domowych spraw. Nasz komputer jest też często połączony dzięki domowej sieci z innymi urządzeniami w naszym lokum, takimi jak np. telewizor czy tablet. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie i np. pozwala odpalić na telewizorze film bez konieczności podłączania do niego zewnętrznych nośników danych. To wygodne rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, a domowe sieci, łączące wiele różnego typu urządzeń, wciąż zyskują na znaczeniu.

O komputer musimy więc odpowiednio dbać i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, gdyż przypadkowo załadowany na nasz sprzęt wirus może zainfekować inne urządzenia naszej domowej, sieciowej infrastruktury. Jak więc zabezpieczyć, chociaż w części nasz komputer przed nieproszonymi gośćmi?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest tzw. „ograniczone zaufanie” – staramy się nie odwiedzać podejrzanych stron, nie klikamy we wszystkie wyskakujące okienka, nie instalujemy aplikacji bez wcześniejszego rozeznania, czy program nie jest przypadkiem szkodliwy. System Windows posiada zaimplementowane narzędzia zabezpieczające tak jak i różne przeglądarki. Często więc będzie ostrzegał nas przed podejrzanymi witrynami, bądź próba instalacji szkodliwych programów na naszym dysku.

Kolejną ważną czynnością jest instalacja jednego z profesjonalnych pakietów zabezpieczających (takich jak np. Kaspersky Total Security). Profesjonalny pakiet zabezpieczający zawiera różne aplikacje chroniące nasz komputer, takie jak skaner antywirusowy, skaner anti-malware, skaner anti-rootkit oraz różne nakładki zabezpieczające na przeglądarki internetowe, które umożliwią nam bezpieczne surfowanie w internecie i zabezpieczą nasze dane personalne i hasła np. podczas logowania na konto w banku. Część pakietów zabezpieczających zawiera też w sobie „zaporę ogniową” tzw. firewall, który chroni nas przed podejrzanym ruchem sieciowym z zewnątrz. System operacyjny Windows również dysponuje tym rozwiązaniem (Zapora Systemu Windows), lecz by lepiej chronić swój komputer, polecam zaopatrzyć się w zewnętrzny dodatkowy program tego typu (np. darmową zaporę ogniową firmy Checkpoint – ZoneAlarm Free Firewall, lub jej płatny odpowiednik).