Czy własny księgowy to konieczność?

Jedną z bardziej znaczących spraw, jakie rysują się przed osobami, które właśnie zaczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą, jest kwestia prowadzenia księgowości nowo otwartej firmy. Niejeden świeżo upieczony przedsiębiorcza zachowawczo woli powierzyć to zadanie firmie księgującej lub też zatrudnić księgowego. Czy to faktycznie jedyne wyjście, które gwarantuje spokój ducha, czy też istnieją analogicznie produktywne, a przy tym tańsze rozwiązania?

Zatrudnienie księgowego – podstawowe motywacje

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej to dużo więcej, niż tylko radość i duma z przekucia własnych marzeń o biznesie w realny kształt rynkowy. To także niemal niekończący się szereg większych i mniejszych decyzji, które nowy właściciel firmy musi podjąć mądrze, by jego działalność nie natrafiła na utrudnienia. Osoby, których wiedzę o systemie podatkowym można nazwać w najlepszym razie pobieżną, często decydują się na zatrudnienie księgowego, by ten panował nad finansami i rozliczeniami firmy.

Główną motywacją dla tego kroku jest z pewnością obawa przed potencjalnymi błędami w rachunkowości, które mogłyby narazić firmę na straty już na samym starcie. Kolejną przyczyną bywa brak czasu na choćby podstawowe zapoznanie się z zasadami prowadzenia księgowości. Dzięki zleceniu księgowania pracownikowi, który ponosi za efekty swoich działań konkretną odpowiedzialność prawną, wielu przedsiębiorców zyskuje swego rodzaju komfort psychiczny, który ułatwia im skupienie się na właściwym celu swojej pracy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że podobny poziom komfortu można uzyskać, wybierając nowoczesny program do księgowości.

Rachunkowość na własną rękę – możliwa dzięki technologii

Nie można zaprzeczyć, iż praca kompetentnego, rzetelnego księgowego może przysporzyć firmie ogromnych korzyści. Nie zawsze jednak zatrudnienie pracownika w tym celu będzie najrozsądniejszym wyjściem, zwłaszcza w przypadku firm jednoosobowych o niewielkim kapitale, które na samym starcie nie generują zbyt wysokich zysków. Obecnie jednak przedsiębiorcy mogą rozwiązać swoje problemy księgowe bez podejmowania takiego kroku – wystarczy, że zdecydują się na program księgowy dla małych firm (np. Taxomatic), w którym większość koniecznych operacji będzie przebiegała w sposób zautomatyzowany i przyjazny użytkownikowi.

Dzięki programowi będą mogli z łatwością wystawiać faktury, prowadzić KPiR, przechowywać całość dokumentacji firmowej z zabezpieczeniami, których często brakuje prywatnym komputerom, czy rozliczać się drogą elektroniczną z ZUS i US. Darmowy program do faktur brzmi niemal zbyt dobrze, by było to prawdziwe, faktem jest jednak, iż tego rodzaju programy od kilku lat zdobywają sobie rzesze zadowolonych użytkowników. Zapoznanie się z ich recenzjami może być sensownym pierwszym krokiem do uwolnienia się od konieczności opłacania księgowego i przejścia na własny system rachunkowości.