Jak zrelaksować umysł?
Ciągły stres i gorączkowy tryb życia może spowodować, że przeciążasz się i cierpi na tym Twój umysł. Twój stan umysłu i emocje bezpośrednio wpływają na Twoje zdrowie, dlatego tak ważne jest, abyś praktykował pewne nawyki, aby nauczyć się relaksować swój umysł. Jeśli czujesz się wyczerpany, powinieneś odpocząć, nawet jeśli nie możesz wziąć teraz wolnego czy urlopu. Jak? Dzięki relaksowi dla Twojego umysłu, od czasu do czasu podaruj sobie mentalne wakacje.
Praktykuj techniki, które pomogą Ci się zrelaksować: joga, medytacja (więcej informacji o medytacji tutaj), mindfulness… to kilka sposobów, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej i odpocząć od codziennych zmartwień. Wizualizacja przyjemnych scen pomoże Ci zmniejszyć stres niemal natychmiast.
Czytanie to czas, który można zmienić w wypoczynek i przyjemność. Czytaj i rób to wygodnie, np. siedząc na ulubionej kanapie, w łóżku lub w miejscu, które lubisz, np. w parku, czy na plaży. Czytaj wszystko, co lubisz i co sprawia, że twój umysł się relaksuje i cieszy się dobrą lekturą.
Wybierz się na spacer lub przechadzkę. Samodzielnie lub w towarzystwie, jak kto woli. Chodzenie pomaga oczyścić umysł, cieszyć się scenerią, powietrzem, którym oddychasz, ludźmi przechodzącymi obok, itp. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wybierz się na przechadzkę, co posłuży jako rozproszenie uwagi, aby odpocząć. A jeśli po spacerze masz jeszcze czas, żeby usiąść, znajdź ławkę, na której jest trochę słońca, a zobaczysz, jak twój umysł ci ogromnie podziękuje.
Codzienny stres, zmartwienia czy cokolwiek, co przeszkadza ci psychicznie, spowoduje, że nie będziesz mógł się skupić. Czasem po prostu patrzenie przez kilka minut za okno, na ludzi, na drzewo… samo patrzenie może zrelaksować umysł i pomóc w koncentracji. Dlaczego? Chodzi o to, że twój umysł odpoczywa na chwilę od trosk i docenia rzeczy, które masz wokół siebie.
Naprzemiennie bierność z ruchem i odwrotnie. W czasach ruchu, stresu i aktywności potrzebne są chwile relaksu i spokoju, które pozwolą odprężyć umysł. Jeśli zawsze będziesz w ruchu, skończy się to zestresowaniem, a nawet chorobą. Sekretem jest, aby zawsze iść do przodu, ale wiedząc, kiedy zrobić przerwę.