Jakie są objawy spadku cukru?
Każdy z diabetyków doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w jego przypadku jest regularne kontrolowanie cukru. Zarówno jego zbyt wysoki jak i zbyt niski poziom we krwi mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia cukrzyka. Najczęściej jednak diabetycy borykają się z przypadłością jaką jest nagły i nieoczekiwany spadek cukru we krwi. Oczywiście towarzyszy temu również szereg, charakterystycznych objawów. Jak więc można rozpoznać hipoglikemię?
Czym jest hipoglikemia?
Nie da się ukryć, że dosłownie każdy z diabetyków mówi regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi. Oczywiście zdarzają się jednak sytuacje nagłe i nieoczekiwane, w którym ten poziom cukru we krwi nieznacznie wymknął się spod kontroli. Mowa tu o stanie jakim jest hipoglikemia. Dochodzi do niej w momencie, kiedy poziom cukru w krwi diabetyka wyraźnie spada. Nie da się zaprzeczyć, że przyczyn hipoglikemii może być niezwykle wiele. Zalicza się do nich chociażby:
- przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny;
- spożycie alkoholu;
- zbyt niski poziom aktywności fizycznej;
- spożywanie zbyt małych posiłków;
- całkowite pominięcie posiłku tuż po spożyciu insuliny.
Hipoglikemia jest realnym stanem zagrożenia życia dla diabetyka. Oczywiście zawsze powinni mieć oni przy sobie glukometr, który można zakupić np. na stronie diabetyk24.pl i regularnie kontrolować poziom cukru. Hipoglikemii można uniknąć, niemniej jednak warto także wiedzieć, w jaki sposób można ją rozpoznać.
Spadek cukru- objawy
Objawy spadku cukru są w dużej mierze dość charakterystyczne, niemniej jednak bardzo często można po prostu takich „sygnałów” nie odczytać we właściwy sposób. Warto w tym momencie zauważyć, że najczęściej pierwsze objawy spadku cukru pojawiają się w momencie, kiedy poziom glukozy we krwi spadnie poniżej 54 mg/dl. Co ciekawe, u osób, które z cukrzycą borykają się już od wielu lat, pierwszy objaw hipoglikemii może pojawić się przy znacznie niższych wartościach, co wynika ze sposobu zaadoptowania się organizmu do danej sytuacji. Objawy hipoglikemii mogą również przybierać różnorodne nasilenie, co już w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji. Do najpopularniejszych objawów hipoglikemii należą więc:
- zwiększone uczucie głodu- niepohamowany apetyt;
- nadmierne pocenie się okolic dłoni, karku, pach czy też stóp;
- problemy z ostrością widzenia- pojawia się tzw. podwójne widzenie;
- wzmożona senność;
- osłabienie;
- znaczne przyspieszenie akcji serca.
Jeśli więc u osób chorych na cukrzycę wystąpią powyższe objawy, wówczas jest to oznaka niczego innego jak faktu, że w ich krwi nie znajduje się wystarczająco wysoki poziom cukru. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach konieczna jest szybka i zdecydowana reakcja, by pomóc diabetykowi.
Hipoglikemia- objawy neurologiczne
Powyżej przedstawione objawy spadku cukru można zaliczyć do grupy objawów czysto fizycznych. Niemniej objaw hipoglikemii to także szereg przypadłości ze strony układu neurologicznego diabetyka. Wobec tego jakie są objawy neurologiczne hipoglikemii? Otóż można do nich zaliczyć przede wszystkim:
- uczucie wzmożonego niepokoju;
- mocne drżenie rąk;
- brak możliwości skupienia uwagi;
- problemy z utrzymaniem odpowiedniej koordynacji ruchowej;
- zmiany w zachowaniu.
Pamiętajmy, że w momencie kiedy zauważymy takie objawy u siebie lub u innego diabetyka, konieczne jest udzielnie mu natychmiastowej pomocy. Zbyt duże spadki poziomu cukru we krwi mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji jak np. pojawienie się zaburzeń świadomości czy utraty przytomności, a nawet i śpiączki cukrzycowej.