Najwyższe budynki w Polsce: Trójmiasto – przewodnik dla turystów

Panorama Gdyni z widokiem na Sky Towers

Mało kto wybiera się nad Bałtyk wyłącznie w celu podziwiania architektonicznego dorobku nadmorskich miejscowości. Nie oznacza to bynajmniej, że będąc na urlopie na północy kraju, nie warto zainteresować się tym tematem. Jeśli lubicie tego rodzaju ciekawostki i wybieracie się wkrótce do Trójmiasta, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem dotyczącym najwyższych budynków!

Olivia Star w Gdańsku

Olivia Star to nie tylko najwyższy budynek w pomorskim, ale też jeden z tych najbardziej wyniosłych w całej Polsce – mierząc 180 m wysokości (do 156 m sięga dach wieżowca) trafił na krajową listę TOP10 w tej kategorii. Obiekt mieści się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Gdańska – Oliwie, gdzie wchodzi w skład imponującego kompleksu biurowego o nazwie Olivia Business Center.

Z najwyższej, 35. kondygnacji Olivia Star rozciąga się przepiękna panorama Trójmiasta i okolic. W standardowych warunkach można stamtąd podziwiać Gdańsk, Gdynię, Sopot, a nawet Półwysep Helski!

Widok na Olivia Star

Olivia Star w Gdańsku (źrodło: Wikipedia; na licencji Wikimedia Commons)

Główne przeznaczenie budynku to przede wszystkim różnego typu biznes. Wnętrza zapewniają prawie 20 tys. m2 powierzchni biurowej, której towarzyszą nowoczesne sale konferencyjne i lokale usługowe. Wieżowiec stanowi siedzibę dla sporej liczby firm.

Sea Towers w Gdyni

Sea Towers w Gdyni

Sea Towers w Gdyni

Położony w gdyńskim Śródmieściu kompleks Sea Towers, to właściwie dwa wieżowce. Wyższa, południowa wieża mierzy 141,6 m (125,4 do szczytu dachu), natomiast wysokość niższej, północnej to 91 m. Budynki mają wspólną podstawę, która znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od linii brzegowej!

W budynkach Sea Towers znajdują się zarówno powierzchnie biurowe czy usługowe, jak i mieszkalne. Liczba kondygnacji w wyższej wieży wynosi 38, natomiast w niższej 29. Na dachu południowego wieżowca znajduje się taras widokowy, z którego doskonale widać bliższe i dalsze okolice metropolii.

Gdański Neptun

Imię rzymskiego boga w gdańskim kontekście najczęściej przywodzi nam na myśl Fontannę Neptuna znajdującą się w obrębie Głównego Miasta. Jak się okazuje, Neptun może także oznaczać nazwę jednego z najwyższych trójmiejskich budynków. Wieżowiec o wysokości równej 84,7 m i 19 piętrach położony jest we Wrzeszczu, czyli w jednej z najważniejszych dzielnic miasta.

Na najemców czeka kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych i usługowych. Do czasu zakończenia budowy Olivia Star, Neptun był najwyższym budynkiem w  Trójmieście. Pracownicy i użytkownicy wieżowca mogą liczyć na przepiękną panoramę okolicy.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy 3 najwyższe budynki (lub ich kompleksy) w Trójmieście. Niestety żaden z nich nie oferuje usług hotelowych – w tym celu polecamy zatrzymać się gdzieś w gdańskim centrum. Jednym z sugerowanych przez nas miejsc jest Hotel Długi Targ, położony w samym centrum Głównego Miasta.