Podstawy aranżacji wnętrz

Aby można było mówić o udanej aranżacji wnętrz, trzeba pamiętać o rzetelnym wyznaczeniu celów, braniu pod uwagę ograniczeń metrażowych oraz odwadze. Przyda się również znajomość umiaru oraz wyciągania z przestrzeni pełnego ich potencjału.

Pozbycie się zbędnego sprzętu

Gdy reklamuje się poszczególne mieszkania lub domy, często pojawiającym się słowem jest „przestronność”. Dzieje się to nie bez przyczyny, ponieważ poczucie przestrzeni kojarzy się z wolnością oraz sukcesem. Niestety, nie każdy dysponuje dużym metrażem, stąd optymalnym rozwiązaniem jest w pełni wykorzystać to, co się posiada. Podstawą jest wyrzucenie lub oddanie zbędnych mebli oraz sprzętu, ewentualnie wymianę na te mniejszych rozmiarów. Mimo że wielkie szafy są w stanie pomieścić sporą ilość rzeczy, są one zbyt dominujące w obliczu domowej przestrzeni, co przeszkadza w pełnym odczuwaniu komfortu.

Pamiętaj o świetle słonecznym

Aby zapewnić sobie przestrzeń, rozjaśniając przy tym mieszkanie, warto wpuścić do niego jak najwięcej światła słonecznego. Najlepiej byłoby zamontować okna wielkopowierzchniowe, dające złudzenie przebywania w pomieszczeniu większym, niż jest ono naprawdę. Nie w każdym domu istnieje jednak możliwość ich implementacji. W przypadku okien o mniejszych rozmiarach rozsądnie jest odsłaniać je do momentu zapadnięcia zmroku. Dodatkowo przydadzą się lekkie zasłony w miejscu masywnych rolet.

Nieśmiertelna biel

Można śmiało uznać, że biały jest najbardziej uniwersalnym kolorem. Jest w stanie dopasować się do każdego wnętrza, za to w żadnym razie nie przeszkadza mu towarzystwo innych barw. Gdy mamy do czynienia z mieszkaniem pomalowanym na biało sprawia ono wrażenie przytulnego i nieskazitelnego.  Oczywiście, nie należy popadać w przesadę. Jeśli biel całkowicie zdominuje przestrzeń, to przestanie kojarzyć się pozytywnie, a zacznie pejoratywnie, przywodząc na myśl szpitalną sterylność. Stąd ciekawym rozwiązaniem jest zestawianie ze sobą bieli o różnym stopniu natężenia i przełamywanie jej dodatkami w kolorze szarym.

Nie należy zapominać o tle

Wspomniano już o przestrzeni oraz dodatkach, ale przy tym nie można zapominać o nie mniej ważnym elemencie, czyli o tle. Jest to w głównej mierze kluczowy element kompozycji mieszkalnej, związany z właściwym doborem podłóg oraz ścian. W przypadku tych pierwszych najlepsza będzie jednolitość, w drugich zaś, przykładowo pomalowanie jednej ściany na zupełnie odmienny od reszty kolor.

Podsumowanie

Jak widać, kwestie związane z aranżacją wnętrza nie są niczym trudnym. Wystarczy znać podstawy, aby stworzyć przestrzeń w pełni zadowalającą właściciela mieszkania.

 

Sprawdź ciekawe aranżacje wnętrz na https://studioloko.pl