Rowerek dwukołowy czy trójkołowy?

Wiosna jest momentem, w którym można przestać przejmować się niską temperaturą i cieszyć się słońcem. Jest to też odpowiedni czas, aby rozpocząć u dziecka naukę jazdy na rowerze. Wówczas rodzic staje przed dylematem dotyczącym wyboru właściwego bolidu. Czy lepszą opcją będzie ten dwukołowy, czy trójkołowy?

Rower jest sprzętem pełniącym wiele funkcji. Przede wszystkim pozwala dziecku wyćwiczyć równowagę, ruch oraz koncentrację w trakcie jazdy. Prócz tego ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz, przede wszystkim, zapewnia nieskończoną radość z jazdy.

W którym momencie kupić rower?

Przeważnie rower dla dziecka kupuje się, gdy przekroczy ono 3 lata. Natomiast wiele może zależeć od tego, na jakim poziomie znajduje się obecnie jego stan fizyczny i psychiczny. Podstawa jest prosta – szkrab musi samodzielnie się poruszać. Wtedy ma już wytworzone naturalne reakcje na otoczenie. Istnieją oczywiście wyjątki od reguły.  Na przykład w przypadku gdy dziecko jest wyjątkowo sprawne – może wejść na dwukołowiec już w wieku 15 miesięcy.

Inną sprawą, o której nagminnie zapominają rodzice, jest to, że nie ma żadnego sensownego argumentu za kupowaniem roweru na wyrost. Posiadanie go na zaś może skończyć się wypadkiem. Maluch musi mieć możliwość bezproblemowego korzystania z pojazdu.

Rower dwukołowy

Na początek ostrzeżenie dla rodziców pragnących zafundować dziecku rower górski czy BMX-a. Wybór jednego z tych modeli skończy się niepotrzebnym wydatkiem, a w najgorszym razie szpitalem. Absolutną podstawą jest prosty w obsłudze dwukołowiec. Dopasowany – więc potencjalne skąpstwo w tym przypadku również nie jest wskazane. Gdy dziecko na nim siedzi, powinno dotykać stopami podłoża i czuć wygodę. Jest to opcja dla najmłodszych, którzy pewniej czują koordynację i ruch.

Rower trójkołowy

Ogromną zaletą rowerka trójkołowego jest jego statyczność. Początkujący rowerzyści mają pewność, że nie stracą na nim równowagi, co poniekąd gwarantuje pewne bezpieczeństwo. Istnieje jednak druga strona medalu. Ten model w żadnym razie nie jest w stanie rozwinąć motoryki naszego dziecka. W tym przypadku dwukołowiec jest lepszym wyborem.

Kolejną kwestią jest to, że istnieją modele z pedałami umieszczonymi z przodu i pośrodku. Rozsądniej jest wybrać ten drugi wariant, aby ułatwić dziecku jazdę i go zbyt nie przemęczać oraz nie doprowadzić do nadwyrężenia kolan.

Podsumowanie

W kwestii wyboru roweru nie ma miejsca na ustępstwa. Chodzi przecież o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego to, czy wybrać dwukołowca lub trójkołowca powinno zostać starannie przemyślane.

Sprawdź ofertę rowerków dla dzieci (i nie tylko) na https://dwamichaly.pl